Profile klas
Klasa Policyjno – Detektywistyczna (OPP)
Celem edukacji w przedmiotowej klasie jest zapoznanie uczniów z wyzwaniami, specyfiką i wymaganiami służby w Policji oraz firmach lub formacjach detektywistycznych i ochrony mienia i osób. Przygotowanie uczniów do nauki w Centrach Szkolenia Policji, służby w Policji, jak również innych formacjach mundurowych MSWiA. Przygotowanie uczniów do egzaminów do uczelni wyższych ( mundurowych i o kierunkach związanych z bezpieczeństwem państwa).
Organizacja kształcenia obejmuje Podstawę Programową MEN dla LO + 2 przedmioty obowiązkowe:
Edukacja policyjno-detektywistyczna ( w kl. I-IV, program autorski szkoły)
Sporty walki (1 godzina tygodniowo w klasie I, II, III, IV; program autorski szkoły)
Klasa realizuje rozszerzony program nauczania z wiedzy o społeczeństwie , historii i języka angielskiego.
Szkolenie specjalistyczne obejmuje: – zagadnienia związane z działaniami funkcjonariuszy Policji, taktyką, technikami i procedurami działania. – uzyskanie wiedzy i umiejętności w wykonywaniu zawodu ochrony osób i mienia
Uczniowie realizują: – Edukację policyjno – detektywistyczna, z uwzględnieniem taktyki, techniki i procedur działania oraz obowiązujących wymogów prawnych; – Szkolenie z podstaw ochrony mienia i osób; – Podstawy szkolenia ogólnowojskowego; – Podstawy szkolenia taktycznego lekkiej piechoty; – Szkolenie strzeleckie ( pistolet, karabin) – w oparciu o BLOS oraz wymogi PZSS; – Szkolenie medyczne; – Zajęcia z musztry i regulaminów; – Inne szkolenia specjalistyczne zgodnie z przyjętymi założeniami kształcenia i zajęciami fakultatywnymi; – Pluton Policyjny uczestniczy w podróżach studyjnych do Komendy Policji oraz bierze udział jako pomoc w akcjach organizowanych przez Policję.
Klasa Sił Specjalnych
Celem edukacji w przedmiotowej klasie jest zapoznanie uczniów z wyzwaniami, specyfiką i wyjątkowością służby w jednostkach sił specjalnych MON i MSWiA oraz instytucjami związanymi z pracą Służb Specjalnych.
Przygotowanie uczniów do kontynuacji nauki w akademiach wojskowych, wstępne zapoznanie i przygotowanie do przejścia selekcji, a następnie służby w jednostkach specjalnych i rozpoznawczych SZ RP oraz Policji, a także służby w innych jednostkach wojskowych.
Klasa Sił Specjalnych o podwyższonych wymaganiach i kryteriach naboru.
Organizacja kształcenia obejmuje Podstawę Programową MEN dla LO + 2 przedmioty uzupełniające obowiązkowe: 1. Edukacja wojskowa i sił specjalnych (w kl. I-IV, program autorski szkoły), 2. Sporty walki (1 godzina tygodniowo w klasie I, II, III, IV; program autorski szkoły)
Klasa Sił Specjalnych realizuje program rozszerzony z języka angielskiego, matematyki i geografii oraz dwa języki obce (angielski, niemiecki).
Poszerzenie wiedzy i wiadomości z obszaru historii i współczesności operacji specjalnych.
Uczniowie realizują: – Podstawy szkolenia ogólnowojskowego; – Podstawy szkolenia taktycznego pododdziałów rozpoznawczych i specjalnych; – Szkolenie strzeleckie / strzelania dynamiczne – w oparciu o BLOS oraz wymogi PZSS, – Szkolenie medyczne; – Szkolenie z walki wręcz w bliskim kontakcie; – Podstawy szkolenia SERE ( poziom A i B) – Specjalistyczne szkolenie wodne – indywidualne i z wykorzystaniem jednostek – nawodnych – Zajęcia z musztry – Inne szkolenia specjalistyczne zgodnie z przyjętymi założeniami kształcenia i zajęciami – fakultatywnymi
Klasa Straży Granicznej
Celem edukacji w przedmiotowej klasie jest zapoznanie uczniów z wyzwaniami, specyfiką i wymaganiami służby w Straży Granicznej. Przygotowanie uczniów do nauki w Centrach Szkolenia Straży Granicznej, służby w Straży Granicznej, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych Oddziałów SG, jak również innych formacjach mundurowych MSWiA. Przygotowanie uczniów do egzaminów do uczelni wyższych ( mundurowych i o kierunkach związanych z bezpieczeństwem państwa). Organizacja kształcenia obejmuje Podstawę Programową MEN dla LO + 2 przedmioty obowiązkowe: Edukacja graniczna ( w kl. I-IV program autorski szkoły obejmujący wiedzę i umiejętności przydatne podczas rekrutacji w szeregi Straży Granicznej)
Sporty walki (1 godzina tygodniowo w klasie I, II, III, IV; program autorski szkoły)
Klasa Straży Granicznej realizuje program rozszerzony z języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie i geografii.
Uczniowie realizują: – Szkolenie z taktyki, techniki i procedur funkcjonariusza SG w wybranych sytuacjach taktycznych – techniki patrolowania i kontroli; – Podstawy szkolenia ogólnowojskowego; – Podstawy szkolenia taktycznego lekkiej piechoty; – Szkolenie strzeleckie ( pistolet, karabin) w oparciu o BLOS oraz wymogi PZSS, – Szkolenie medyczne; – Zajęcia z musztry i regulaminów ; – Inne szkolenia specjalistyczne zgodnie z przyjętymi założeniami kształcenia i zajęciami fakultatywnymi.
Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW)
Celem edukacji w Oddziale Przygotowania Wojskowego jest zapoznanie uczniów z zadaniami, specyfiką i wymogami służby w jednostkach wojskowych MON i jednostkach MSWiA oraz instytucjami z nimi związanymi.
Dążeniem szkoły jest przygotowanie uczniów do:
- Nauki w Akademiach Wojskowych, Szkołach podoficerskich SZ RP,
- Służby w Jednostkach SZ RP, jednostkach MSWiA,
- Egzaminów do uczelni wyższych ( mundurowych i o kierunkach związanych z bezpieczeństwem państwa).
Organizacja kształcenia obejmuje Podstawę Programową MEN dla LO + przedmiot obowiązkowy Edukacja wojskowa (w kl. I-IV, program autorski szkoły),
Klasa OPW realizuje program rozszerzony z języka angielskiego i matematyki.
Uczniowie uczą się języka angielskiego i niemieckiego.
Uczniowie realizują:
- Podstawy szkolenia ogólnowojskowego;
- Podstawy szkolenia taktycznego pododdziałów rozpoznawczych i specjalnych;
- Szkolenie strzeleckie / strzelania bojowe – w oparciu o BLOS oraz wymogi PZSS;
- Szkolenie medyczne;
- Szkolenie z walki wręcz w bliskim kontakcie;
- Elementy szkolenia wysokościowo – alpinistycznego;
- Podstawy szkolenia SERE ( poziom A i wybrane elementy B)
- Zajęcia z musztry i regulaminów;
- Inne szkolenia specjalistyczne zgodnie z przyjętymi założeniami kształcenia i zajęciami fakultatywnymi;
Kadeci OPW uczestniczą w podróżach studyjnych do jednostek SZ RP i innych służb mundurowych.
Realizują Program Szkolenia realizowany przez Jednostkę Patronacką – zgodnie z ustawą Ministra ON
Klasa Pożarniczo - Ratownicza
ZAŁOŻENIA PROFILU:
- Zachęcić i przygotować absolwentów kierunku do nauki w Akademii Pożarniczej lub podobnych placówkach związanych z profilem nauczania.
- Umożliwić uzyskanie wiedzy, umiejętności i uprawnień pozwalających na przygotowanie do podjęcia służby w OSP.
- Rozwijać zainteresowania pożarniczo–ratownicze, a także inne związane ze służbami mundurowymi.
Młodzież zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu:
- Podstaw ratownictwa medycznego,
- Podstaw ratownictwa technicznego,
- Podstaw ratownictwa powodziowego,
- Podstaw ratownictwa chemiczno – ekologicznego,
- Ratownictwa wodnego.
W ramach zajęć uczniowie mają możliwość:
- odbyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy,
- odbyć szkolenie podstawowe strażaka ochotnika OSP,
- odbyć szkolenie linowe, zajęcia z zakresu ratownictwa wodnego,
- aktywnie działać w wolontariacie,
- uczestniczyć w dodatkowych warsztatach i kursach prowadzonych w szkole
- uczestniczyć w wyjazdach studyjnych do placówek OSP, Państwowej Straży Pożarnej oraz Portowych Jednostek Straży Pożarnej.
Przedmioty i szkolenia specjalistyczne:
- Edukacja pożarniczo-ratownicza – przedmiot obejmujący m.in. zajęcia z znajomości i umiejętności posługiwania się sprzętem pożarniczym, wiedzę z zakresu historii Straży Pożarnej.
- Wychowanie fizyczne – zajęcia z pływania i ratownictwa wodnego – uzyskanie uprawnień Ratownika Wodnego.
- Kursy opcjonalne – sternik motorowodny, żeglarz, nurek – poziom podstawowy.
- Edukacja mundurowa – znajomość musztry, regulaminów, podstawowe szkolenie strzeleckie.